A párolás alacsony hőmérsékleten, lassú tűzön történik, amikor az étel a saját levében, vagy alaplében, esetleg vízben, vagy más folyadékban, például paradicsomlében fő meg, hogy minél egészségesebb, tápanyagokban gazdag és az eredeti ízeket megőrző fogásokat kapjunk. A párolás emellett alacsony zsírtartalommal jár, mivel nem szükséges olajat vagy zsiradékot használni hozzá, és különösen zöldségek, halak és tenger gyümölcsei esetében válik be igazán.
Válasszunk olyan húsfajtát, amely alkalmas a párolásra. A sertés, a marha, a bárány és a baromfi jobban párolhatók, mivel ezek a típusok könnyebben megpuhulnak a folyamat során.
A párolásnál is kíméletesebb főzési eljárás a gőzben párolás, amellyel kiemelhetjük a friss és jó minőségű alapanyagok természetes ízét. Ilyenkor egyáltalán nem érintkezik a főzővíz az étellel, pusztán a vízgőzben puhul a fogás. A gőzölés során a zöldségek megőrzik nedvességtartalmukat, ami serkenti a keringést. A nyári hőségben pedig azért remek döntés, ha a sütés helyett inkább pároljuk vagy gőzöljük az ételeinket, mivel így több folyadékkal látnak el bennünket ételeink, amikor egyébként a kánikula miatt hajlamosabbak vagyunk a kiszáradásra.
Egy párolóbetét használatával könnyedén megoldhatjuk a párolás vagy a gőzölés kérdését, hiszen csak arra kell figyelni, hogy a betét ne érjen a vízbe, ha gőzölni szeretnénk az ételt. Egy lassúfőző-edény pedig még egyszerűbbé teszi a főzést, hiszen ezekben a készülékekben nagyon alacsony hőfokon párolhatjuk meg könnyedén kedvenc fogásainkat.