A bundázás vagy panírozás lényege, hogy az általában bő zsírban, esetenként sütőben kisütött húsokat, halakat vagy zöldségeket egy legtöbbször tojásos bundával vonjuk be sütés előtt. A bundáknak a sörtésztától a híres Wienerschnitzel általunk, magyarok által jól viselt panírjáig a kukoricapelyhes változatig számos verziója létezik. Legelterjedtebb típusai a bécsi, a párizsi, az angol, a natúr és az Orly-féle (sörtészta). De a panírozás a különféle keleti konyhákban is prominens, elég csak a tempura bundába forgatott rákra vagy a panko morzsába forgatott sertésszeletekre gondolni. Alkalmazzák nyers és előfőzött (blansírozott) alapanyagokkal is (pl. karfiolrózsák).
A bundázás több előnnyel szolgál. Az egyik, hogy a tojásos bunda megvédi a húsokat és zöldségeket a kiszáradástól, és benntartja az ízanyagokat, amelyek egyébként elveszhetnének. A másik egyértelmű előny maga az aranybarna bunda, amely nemcsak esztétikus, hanem roppanósságával ellenpontozza a hús vagy a zöldségek puhább állagát. A bunda íze maga is hozzáad az ételekhez, akár natúr verzióját használjuk, akár fűszerekkel, akár sajttal vagy diófélékkel egészítjük ki.
Figyelj oda az olaj hőmérsékletére!
Ha túl forró az olaj, előbb megpirul vagy megég a bunda, mint hogy a benne foglalt alapanyag megsülne. Ha pedig nem elég forró, akkor nem sül az étel rendesen, csak magába szívja a zsiradékot. A legtöbb rántott ételhez 180 fok az ideális.
Sózd be a bunda minden összetevőjét!
Az egyenletes ízélmény érdekében érdemes a lisztet, a tojást és a morzsát is besózni. Természetesen ugyanez igaz a többi variációra is.
Használj magas füstpontú olajat!
Az olívaolaj nem alkalmas olajban sütésre, helyette érdemes inkább napraforgóolajat, repceolajat vagy egyéb más, magas füstpontú olajat használni.
Ne klopfold túl a húst!
Ha túl erősen klopfolod a húst, nagyon megsérülnek a rostok és a bunda ellenére is kiszáradhat a hús.