A posírozás egy olyan kíméletes főzési módszer, amely során az ételt folyadékba, például vízbe, levesbe vagy borba merítve készítjük el alacsony, többnyire forráspont alatti, 60-80 °C fokon, mivel ez a hőmérséklettartomány különösen alkalmas az érzékeny alapanyagok, például a tojás vagy a gyümölcs készítéséhez. Halat is posírozhatunk, amelynek mérettől függően kb. 10 percre lesz szüksége, míg a csirkének 20 perc is kellhet, hogy elkészüljön.
A párolás és a posírozás hasonló fogalmak, amelyek többnyire csak a főzési hőmérsékletben különböznek. A párolás csúcshőmérséklete jó néhány fokkal alacsonyabb, mint a párolásé, amely körülbelül 85 °C-on kezdődik. Gyakran a posírozó folyadékot savval (ecet, citrom, bor) és aromákkal (fűszernövényekkel, például babérlevéllel, kakukkfűvel, rozmaringgal) ízesítik. Fontos, hogy olyan alapot hozzunk létre, amely jól illik ahhoz az ételhez, amit posírozni szeretnénk, hogy az ízek a lassú főzési idő alatt összeolvadhassanak.
A blansírozás is rokonítható a posírozással, ám ott a hőkezelés után jégfürdőre van szükség, hogy „sokkoljuk” az alapanyagot, és megállítsuk a főzési folyamatokat. Ez a jégfürdő segít megőrizni a blansírozott zöldségek színét is. A blansírozás, akárcsak a posírozás, kivonja a nedvességet, és előkezelésként használható az étel puhítására is.
A posírozás egy egyszerű és ízletes módja annak, hogy puha és krémes tojást kapjunk.